Цікаво, чи багато книжок знайдете ви, де були б зібрані твори 80-ти сучасних українських письменників? Думаю, навряд. Але цього року у кожного з’явилась фантастична можливість не лише в одній книзі познайомитися з відомими літераторами, а й дізнатися, що ж коїться в потаємних нетрях їхніх душ! Тобто на власні очі прочитати сни майстрів слова, які описані спеціально для цього видання! Єдиний виняток — сон Григорія Сковороди, позаяк це чи не найдавніший з опублікованих снів вітчизняних авторів.
Цьогорічний Форум видавців пройшов не без сенсаційних подій! Саме такою стала презентація відомого дитячого видавництва «АБАБАГАЛАМАГА» і книги дорослої серії «Сновиди». Це видання – перша в світі письменницька сновидійна антологія.
Презентація книги відбувалася в теплому та трохи загадковому антуражі, а саме в львівському театрі Леся Курбаса.Одним з модераторів зустрічі став ініціатор і винахідник ідеї, втіленої в книжці, – Тарас Малкович.
Сам упорядник говорить, що ідею він виношував уже давно. На питання, якою, метою ви керувались при створенні такого своєрідного проекту, він відповів: «Я не хотів, щоб це був літературний твір. Опис снів – це як своєрідний новий жанр у літературі, або взагалі річ позалітературна». І це не дивно, бо в книжці відчувається істинна магія та таємнича особливість. Таке явище підтверджували і самі автори, що були присутні на презентації. А було їх чимало – Тарас та Іван Малковичі (модератори), Христя Венгринюк, Ярослав Гадзінський, Олесь Ільченко, Олег Коцарев, Андрій Кокотюха, Олег Лишега, Андрій Любка, Сергій Пантюк, Віктор Неборак, Богдана Матіяш, Галина Петросаняк, Любов Якимчук та інші.
Деякі імена є до болю знайомими, а деякі – зовсім невідомими сучасному читачеві. Тарас Малкович пояснив це тим, що «менш відомі дуже часто пишуть вже краще за майстрів слова, бо майстрів слова, досвідчених життям, не так вражають власні сни, як молодих». Насправді це помітно, бо люди більш старшого віку, намагаються якось аналізувати свої сни. А в розповідях молодих чіпляє саме те, що вони пишуть без награвання, літературних відступів, художніх декорацій. В цьому є своєрідний шарм.
В Києві відбувалася ця ж презентація в корпусі університету ім. Драгоманова. За обстановкою нагадувало Львів, але авторів було не так багато – Тарас Малкович, Богдан-Олег Горобчук, Олег Коцарєв, Сергій Пантюк та Олег Романенко. Як минулого разу, так і тепер – літератори читали уривки своїх снів, розповідали про враження або каверзні історії, що сталися на ґрунті цієї книги. Надзвичайно яскравою особистістю виявився невідомий для мене раніше Сергій Пантюк. В тембрі його голосу відчувається хист справжнього автора, мабуть, тому він і читав сон Григорія Сковороди.
Наприкінці, Тарас з долею гумору сказав: «Доведено, що людина за одну ніч насправді бачить стільки сновидінь, що вистачило б відразу на кількатомне видання». Тож будемо чекати на наступні антології такого роду і сподіваємося на не менш позитивні враження.